e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zámek Klášterec nad Ohří

region: Chomutovsko, Dolní Poohří, kategorie: hrady, zámky, zříceniny, muzea, galerie, sakrální památky

Sdílet: facebook twitter google+

Zámek Klášterec nad OhříZámek, který leží na levém břehu řeky Ohře, je největší chloubou Klášterce nad Ohří. Jeho součástí je rozsáhlý anglický park s 220 druhy stromů z celého světa, na který navazuje lázeňský areál Evženie s minerálními prameny. Zámek s parkem je zakomponován jako součást městské památkové zóny ve středu starého města. V zámku je trvale instalována výstava českého porcelánu.

Historie

Zámek byl původně renesanční stavba, která přestavbami po četných požárech získala novogotickou podobu. Výstavba byla zahájena v roce 1514, kdy Volf Dětřich Fictum postavil na břehu Ohře panský dům. Na počátku 17. století vybudovali páni z Fictumu ze stavby čtyřkřídlý renesanční reprezentativní zámek. Barokní ráz pak stavbě dal rod Thunů, kteří přišli do Čech po Bílé hoře. Během 30leté války byl zámek dvakrát vypálen Švédy. V roce 1653 pak zahájili Thunové jeho přestavbu, které se v roce 1666 ujal italský stavitel Rossi Da Luca a architekt Carlo Lurago. Renesační zámek tak získal barokní podobu čtyřkřídlého jednopatrového zámku s obdélným nádvořím. V okolí zámku byla založena barokní zahrada se sallou terenou - ranně barokním jednopatrovým letohrádkem s terasou a arkádovou chodbou, který postavil v letech 1685 - 1687 Rossi de Lucca a sochami vyzdobil Jan Brokoff. Před budovou zámku se nachází zámecká kašna, zdobená sochou Tritóna od J. Brokoffa z roku 1686.

Další přestavbou prošel zámek v roce 1784, kdy stavitel August Grueber provedl pozdně barokní úpravy interiérů. V roce 1817 byl v jižním křídle přistavěna terasa. Poslední úpravy zámku pochází z roku 1858, jejich autorem je Václav Hagenauer a měly pseudogotickou podobu. V letech 1992 - 94 byl zámek na náklady města rekonstruován. Součástí areálu je farní kostel Nejsvětější Trojice, který začal stavět Michael Oswald v roce 1665 podle plánů italského architekta Carlo Luraga za vedení Rosiho de Luca. Stavba skončila v roce 1670 vysvěcením chrámu. Současně s kostelem byla vybudována také Thunská hrobka. Do ní byl jako prvý pohřben stavebník chrámu Michael Oswald v roce 1694. Ve 2. polovině 18. století byla hrobka uzavřena o její obnovu chtěl provést v roce 1853 Josef Oswald I. Kvůli požáru města se tak stalo až o 8 let později. Přistavěna byla budova nad novým schodištěm do krypty zvenčí a vysoké ohradní zdi.

Současnost

Zámek Klášterec nad OhříVe zrekonstruovaném zámku je instalována vzácná expozice porcelánu ze sbírek Umělecko - průmyslového muzea v Praze. V průběhu sezóny je přístupná zámecká vyhlídková věž, navštívit lze také Thunskou hrobku. V zámku se pořádají příležitostné výstavy, koncerty včetně letního houslového festivalu. V letních měsících probíhají taneční koncerty a pohádky pro děti. Pravidelně se zde pořádají výstavy minerálů a drahých kamenů z naleziště Ciboušov - Domašín, vzdáleného 2 km severně od města v Krušných horách. V době panování císaře Karla IV. byly drahé kameny z tohoto naleziště použity na výzdobu kaple sv. Václava ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě a v kaplích sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně. Ve stylových prodejnách na nádvoří zámku je možné zakoupit ručně malovaný porcelán a šperky z broušených minerálů.

Prohlídky

Okruh I. - představuje prohlídku Muzea porcelánu, která je hlavní náplní našeho programu prezentace rozsáhlých sbírek porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Sbírka českého porcelánu v 21 sálech prvního patra zámku dokumentuje více než 210letou historii výroby porcelánu v Čechách. V dobových vitrinách a interiérech je vystavena produkce manufaktur a porcelánek ze Slavkova, Klášterce nad Ohří, Březové, Kysiblu, Chodova, Staré Role, Dalovic, Prahy, Lokte, Budova a Ždanova a dalších. Návštěvníkům bude dále představena ve čtyřech místnostech expozice počátků světové výroby porcelánu – čínského, japonského, míšenského, vídeňského a nymfenburského z období 17. až 19. století. Nově je zařazena expozice Umělecko-průmyslového muzea v Praze na téma „Příběhy majetku obětí holocaustu“.
Prohlídka prvního okruhu trvá s intenzivním odborným průvodcovským výkladem 60 minut.

Okruh II. - představuje prohlídku Pohádkové Země Vítězslavy Klimtové a expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého instalovanou ve sklepních prostorách západního a jižního křídla zámku. Dále v tomto okruhu můžete vidět stálou expozici zajímavé keramiky kláštereckého samouka Stanislava Hlaváče. Nově je součástí tohoto okruhu i výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je nainstalována stálá výstava keramických děl paní Štefánkové pod názvem „Bylo, nebylo“ na téma pověstí a legend Severozápadních Čech.
Prohlídka druhého okruhu trvá 50 minut.

Zámek Klášterec nad Ohří Okruh III. – představuje návštěvu stálé expozice drahých kamenů, těžby a zpracování železných rud v Krušných horách (ametysty, acháty a jaspisy z nalezišť v okolí Klášterce nad Ohří), v prvním patře zámku je dále možno vidět vznik zámecké knihovny. Dále návštěvníci uvidí aktuálně probíhající výstavu v renesančních sálech a okruh zakončí prohlídkou zámeckého areálu s návštěvou Thunské hrobky, v níž jsou uloženy ostatky hraběcí rodiny Thun-Hohensteinů, která vlastnila klášterecké panství nepřetržitě od roku 1623. V hrobce se nachází porcelánový rodokmen hraběcí rodiny.
Prohlídka třetího okruhu trvá přibližně 50 minut.

Prohlídky jednotlivých okruhů se konají s průvodcem, začátek je vždy v celou hodinu, poslední prohlídka se koná hodinu před koncem otevírací doby zámku. Zámecký park je přístupný volně bez vstupného.

Otevřeno

duben až září
pondělí - neděle 9.00 - 17.00 hodin

říjen až březen
středa - neděle 9.00 - 15.00 hodin, svátky zavřeno
poslední prohlídky hodinu před zavírací dobou

kalendář akcí


Kontakty:

Zámek Klášterec nad Ohří
Adresa: Chomutovská 1, 431 51 Klášterec nad Ohří
Telefon: 474 375 436
E-mail: info@zamek-klasterec.cz
Web: http://www.zamek-klasterec.cz
GPS: 50.3841N, 13.1736E
- zobrazit na Mapy.cz
- zobrazit na Google